Vidzemes akmeņainā jūrmala

Kopējais pastaigas garums no Tūjas līdz Latvijas-Igaunijas robežai būs aptuveni 44 km. Gājienu uzsākot Tūjā, maršruta pirmais pieturas punkts būs Ķurmraga bāka. Kā nākamo izbaudi unikālo Vidzemes akmeņainās jūrmalas posmu un Veczemju klintis!

Vari atpūtināt nogurušās  kājas, uzvārīt zupu ,uzcept gaļu, ja enerģijas pietiek uzspēlēt tenisu vai pārnakšņot blakus esošajā viesu namā „Bērziņi”, lai otrā dienā ceļu turpinātu tālāk.

Svētciema jūrmalā uzmeklē "Vējavas" - viņi Tev parādīs, kā nēģus zvejo uz Svētupes, bet, jau nedaudz tālāk, ja kājas nogurušas, viesu namā "Kosīši" vari izīret riteni, un doties tālāk  pa marķēto  101 velomaršrutu caur Lauteru silu uz Salacgrīvu. Kapteiņu ostā vari iegriesties gardās pusdienās un izstaigāt līdz molam, kur paveras skats un mazo Kuivižu ostas piestātni.

Randu pļavās esi vērīgs un skaties cieši dabā, jo tieši šī vieta ir atzīta par labāko putnu migrācijas un ligzdošanas vērošanas vietu Latvijā.

Ainažus mēdz dēvēt arī par Latvijas jūrniecības šūpuli, lai par to pārliecinātos iegriezies jūrskolas muzejā un tālāk pie pašas Igaunijas robežas tevi jau gaida ziemeļu mols pa kuru var doties jūrā skatīties saulrietu un apspriest dienas spilgtākos piedzīvojumus.

Pastāsti citiem
1

#1 Ķurmraga bāka

Ķurmraga bāka atrodas Ķurmragciemā, Ķurmraga zemes ragā. Ķurmrags ir izteiktākais zemesrags Rīgas jūras līča Vidzemes piekrastē.

Ķurmraga bāka 1923 - 1924. gadā 20 metru attālumā no jūras piekrastes uzbūvēta pēc vairāku jūrnieku Jūrniecības departamentā iesniegtajām prasībām. Bākas augstums ir 13,9 m.

2

#2 Vējavas

Vēlme   atpūsties no pilsētas burzmas un trokšņiem,  baudīt  sauli un jūru, ieelpot priežu sila smaržu, vērot nēģu zveju Svētupē,  doties sēņot, izbraukt ar riteņiem vai slēpēm , pavasarī sajūsmināties par Svētupes paliem, sajust svaigu un kūpinātu zivju smaržu, tad ieplāno savas brīvdienas ģimenes un draugu lokā un dodies uz saulrieta liedagu – Vējavām.

3

#3 Veczemju klintis

Noteikti esi dzirdējis par Vidzemes akmeņaino jūrmalu - tas ir 12 kilometrus garš jūras krasta posms jebšu vienīgā vieta Baltijas jūrā, kur jūras krastā apskatāmi smilšakmens atsegumi. 

4

#4 Riteņu noma „Kosīši”

Mūsu velo nomā piedāvā 5 velosipēdus, kas piemēroti braukšanai pa smilšainiem zemes ceļiem. Tie ir labi piemēroti 101.maršruta veloceliņa segumam, kas dažviet ir smilšains, dažviet klāts ar koku saknēm. 


5

#5 Salacgrīvas bāka

Salacgrīvas bāka atrodas Salacas upes labajā krastā - četrstūrains balts tornis ar sarkanu laternu tā galā. Šodien bāka vairs nedarbojas - sekojot šai bākai, visi zvejnieki ceļu mājup jau atraduši un stāsts noslēdzies laimīgi. Bāka tika uzcelta, jo daudzo sēkļu dēļ piekraste starp Salacgrīvu un Ainažiem bija visā Rīgas jūras līča piekrastē bīstamākais apgabals kuģošanai...

6

#6 Putnu vērošana

Visvairāk putnus saskatīt un saskaitīt izdosies Randu pļavās – tur taka un torņi kā reiz priekš Tevis!

7

#7 Ainažu Jūrskolas muzejs

Kompaktā un idilliskā pilsēta Ainaži ir visas Latvijas  jūrniecības šūpulis. Pašā šūpuļa centrā šobrīd atrodas senās latvju jūrniecības slavas liecinieks - Ainažu jūrskolas muzejs. Šeit klases telpā pie tāfeles muzeja viesus vēlīgi sagaida pats senās jūrskolas priekšnieks, pēc tautības zviedrs, kapteinis Kristiāns Dāls. Daudz gan viņš pats nerunā - kā zinām, vaska figūras nav diezko runātīgas. 

8

#8 Ainažu mols

Visapkārt ūdens, bet joprojām uz sauszemes? Tam mums ir Ainažu Ziemeļu mols, kur ļauties mūžīgajam dabas kino – saulrietam. Seansi - katru vakaru un katrā gadalaikā. 

9

#9 Kuivižu aleja

Ja dodies pastaigā vai velo braucienā no Salacgrīvas uz Kuivižiem, ir vērts piestāt un apskatīt Salacgrīvas Zvejnieku parka teritoriju, kur jau vairākus gadus pēc kārtas notiek tautā mīlētais Positivus festivāls. Turpat aiz priežu kāpām dzirdēsi jūras šalkas, kuru pavadībā dodies tālāk uz Kuivižu pusi, bet ja stiprais jūras vējš kniebj līdz kaulam, dodies atpakaļ aizvējā, kur gar Tallinas šosejas uzbūvētais veloceliņš Tevi aizvedīs līdz atpūtas kompleksam "Kapteiņu osta".