Velomaršruts "Izzini senos muižu ceļus"

Velomaršruts “Izzini senos muižu ceļus” ir izveidots kā apļveida maršruts no Salacgrīvas līdz Lāņiem, kura kopējais garums ir 20 kilometri. 

Maršruts kartē:   https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?hl=lv&mid=14I0E3jxui_RkhSytLZX0sYGingiv4dTL&ll=57.75459645870468%2C24.35999255584714&z=14

Pastāsti citiem
Kontakti
Telefons: + 371 26463025
E-pasts: visitsalacgriva@limbazunovads.lv
1

#1 Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir vienīgā šāda veida īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā. Tā ir plaša teritorija, kurā starptautiski nozīmīgas dabas un ainaviskās vērtības tiek saglabātas nodrošinot ilgtspējīgu sociālo un ekonomisko attīstību.

2

#2 Reisagrāvis

Reisagrāvis jeb Smilšu grāvis ir Rīgas līcī ietekoša upe, kas atrodas starp Katlapiem ziemeļos un uz Svētciemu dienvidos. Upe ietek Rīgas līcī uz ziemeļiem no Ķeguļraga.

3

#3 Ķeguļrags

Ķeguļrags – ir jūrā iesniedzies rags, kas ir plaši noaudzis ar niedrājiem. Ķeguļrags ir lieliska vietu, kur doties putnu vērošanas entuziastiem, jo vasarā (īpaši tās sākuma daļā), kā arī rudenī tur norisinās bridējputnu migrācija. 

4

#4 Toberkalns

Toberkalns ir viens no objektiem Svētupes krastos, kuram ir arī arheoloģiska nozīme. Tātad Toberkalns ir jaunāko laiku kapsēta – pēc Toberkalnā atrastajām senlietām, dzintaru krellēm, sudraba gredzeniem, var secināt, ka kapi datējami ar sākot ar 17.gadsimtu – un Svētciema un Lāņu muižas īpašnieku Fēgezaku dzimtas kapi, par kuriem liecina kalnā vēl redzamās kapu krustu pamatnes. 

5

#5 Svētupes nēģu tacis

Nēģu tacis ir īpašas konstrukcijas laipa, kas būvēta no egļu kārtīm, tās sastiprinot kopā bez skrūvēm un naglām.

6

#6 Lāņi

Lāņi ir ciems Salacgrīvas novada Salacgrīvas pagastā. Atrodas pagasta rietumos 10,8 km no pagasta un novada centra, Salacgrīvas. Lāņus cilvēki bieži vien asociē ar Lāņu muižu, kurai apkārt arī izveidojās ciems. Mūsdienās Lāņi ir plašāk pazīstami sportistu vidū, jo jau vairāku gadu garumā pa Lāņu priežu alejas celiņiem tiek rīkots pavasara kross.

7

#7 Lāņu muiža

1872.gadā no Svētciema muižas izdalīta Lāņu muižas saimniecība (Lāndhof). Tajā pašā gadā tika pabeigta Lāņu muižas kungu māja, kuras īpašnieks līdz pat 1940.gadam bija barons Reinhards fon Fegezaks, kurš pēc izglītības bija agronoms. 

8

#8 IK "Ledus Oga"

2016.gada 28.decembrī tika nodibināts IK “Ledus Oga”. Uzņēmuma sākuma posmā bija iespējams iegādāties 5 saldējuma veidus un divus sorberta veidus. Šobrīd “Ledus Ogas” produkcijas klāstā ietilpst 12 saldējuma veidi.

9

#9 Svētciema zirgu stallis

Pēc atmiņu stāstiem, var secināt, ka Svētciema muižas barons ļoti mīlējis zirgus. Pētot Svētciema zirgu staļļa vēsturi var uzzināt, ka pēc valsts zemes reformas 1925.gadā zirgu stallis ir pārgājis valsts īpašumā un tajā atradusies viena no pirmajām Latvijas zirgaudzētavām. 

10

#10 Svētciema muiža

Svētciems jeb Sveiciems (Neu-Salis) kā muiža dibināta pēc 1638. gada ar to pašu nosaukumu (Dorff Swatzhem) un piederēja Vecsalacas pils novadam.