Tūja - Svētciems (JŪRTAKAS 29. DIENA)

Viens no skaistākajiem Jūrtakas posmiem, kas sākas ar Zaķupītes šķērsošanu. Līdz Ķurmraga bākai pārsvarā ir smilšaini liedagi ar nelieliem akmeņainiem posmiem. Tālāk sākas Vidzemes akmeņainā jūrmala, kur zemesragi mijas ar nelieliem līcīšiem, bet krastā paceļas līdz 4 m augsti smilšakmens atsegumi. Aiz Meleku raga atkal seko galvenokārt smilšains liedags, bet pirms Svētupes ietekas – stipri aizaugusi pludmale un niedrājs, kas apejams pa meža ceļu.

Pastāsti citiem
Kontakti
Telefons: +371 26463025; +371 64041254
E-pasts: visitsalacgriva@limbazunovads.lv
Mājas lapa: https://baltictrails.eu/lv/coastal
1

#1 Daiļdārzs "Tūjas kaskāde"

Dabas un augu mīļotāju paradīze, kas priecēs ar krāšņu skujeņu kolekciju, pārdomātām puķu dobēm. Interesanta akmeņu kolekcija, to enerģētiskā lauka noteikšana. Dārzs ir godalgots novada un valsts mērogā. 

2

#2 Ķurmrags

Viens no izteiktākajiem Rīgas jūras līča Vidzemes krasta zemesragiem. Ķurmraga apkārtnē jūrā viļņu un ledus torosēšanās rezultātā ir izveidojušies plaši laukakmeņu krāvumi un no smilšakmens iežiem sastāvoši stāvkrasti. Ķurmraga vecās bākas paliekas – uz jūras pusi sagāzies navigācijas vaduguns korpuss, kas vēl pirms aptuveni piecpadsmit gadiem atradās stāvkrasta augšdaļā.

3

#3 Ķurmraga bāka

Ķurmraga bāka atrodas Ķurmragciemā, Ķurmraga zemes ragā. Ķurmrags ir izteiktākais zemesrags Rīgas jūras līča Vidzemes piekrastē.

Ķurmraga bāka 1923 - 1924. gadā 20 metru attālumā no jūras piekrastes uzbūvēta pēc vairāku jūrnieku Jūrniecības departamentā iesniegtajām prasībām. Bākas augstums ir 13,9 m.

4

#4 Vidzemes akmeņainā jūrmala

Kopējais pastaigas garums no Tūjas līdz Latvijas-Igaunijas robežai būs aptuveni 44 km. Gājienu uzsākot Tūjā, maršruta pirmais pieturas punkts būs Ķurmraga bāka. Kā nākamo izbaudi unikālo Vidzemes akmeņainās jūrmalas posmu un Veczemju klintis!

5

#5 Veczemju klintis

Noteikti esi dzirdējis par Vidzemes akmeņaino jūrmalu - tas ir 12 kilometrus garš jūras krasta posms jebšu vienīgā vieta Baltijas jūrā, kur jūras krastā apskatāmi smilšakmens atsegumi. 

6

#6 Svētupes nēģu tacis

Nēģu tacis ir īpašas konstrukcijas laipa, kas būvēta no egļu kārtīm, tās sastiprinot kopā bez skrūvēm un naglām.