IESKATS VĒSTURĒ

Maršruts sniedz iespēju ieskatīties Salacgrīvas un novada dažādajā vēsturiskajā mantojumā, iepazīt unikālās vēstures liecības un izzināt zināmus un mazāk zināmus tūrisma apskates objektus - kuriem ir bijusi lielāka vai mazāka loma mūsu pilsētu vēsturē.

Pastāsti citiem
Kontakti
Telefons: + 371 26463025
E-pasts: visitsalacgriva@limbazunovads.lv
1

#1 Svētciema muiža

Svētciems jeb Sveiciems (Neu-Salis) kā muiža dibināta pēc 1638. gada ar to pašu nosaukumu (Dorff Swatzhem) un piederēja Vecsalacas pils novadam.

2

#2 Vecsalacas muiža

18 . gs. Vecsalacas muiža , ko savā īpašumā bija ieguvusi veca muižnieku dzimta -Ferzeni - izvirzījās par nozīmīgu centru novada saimnieciskajā un kultūras dzīvē. 

3

#3 Barona Ferzena kapliča

Arhīvā nav izdevies noskaidrot, kurā gadā kapliča uzcelta. Pirmais mirušais tajā guldīts 1781. Gadā. Lielsalacas draudzes mācītājs K. Šlaus 1884. gadā nokāpis no kapličas pagrabā, kur novietoti divpadsmit šķirsti ar nelaiķiem, un norakstījis kapu plākšņu uzrakstus. Šeit atdusas Ferseni, Hurko, Medemi, Gesvais, arī mācītājs Francis Hackelis.

4

#4 Annasmuižas dzelzsbetona tilts

Tilts pār Salacu 3 km augšpus Salacgrīvas - pirmais dzelzsbetona tilts Baltijā, celts 1908.g., atklāts 1909.gada 13. jūnijā. No tilta paveras raksturīgs skats uz Salacas - Latvijai nozīmīgākās Lašupes – ieleju, dabas liegumu. Tiltam bija svarīga loma satiksmes ceļu attīstībā Salacas novadā, jo pašā Salacgrīvas centrā šai laikā darbojās tikai pārceltuve. 

5

#5 Salacas pilskalna leģenda

Nav iespējams pateikt, cik veca ir Salacgrīva. Par pilsētas senāko vietu uzskatāms pilskalns Salacas upes labajā krastā.

6

#6 Jūrniecības pirmsākumi

Kur meklēt Latvijas jūrniecības pirmsākumus? Lieliska vieta meklējumu sākšanai ir Ainaži - šodien šarmanta piejūras mazpilsēta, kas 19.gadsimtā bijusi viena no svarīgākajām jūrnieku, burinieku un dzīves pilsētām Baltijā. Šo laiku vēstnešus šeit atradīsi ir uz soļa!

7

#7 Plostnieki

Daudzi noteikti atceras pirms 10 gadiem Salacgrīvā notikušos Plostnieku svētkus. Toreiz, Salacgrīvas 70. Jubilejas gads bija dzinulis tam, ka Salacgrīvas leģenda Bubis, t.i., Roberts Spuriņš daudzos sēja domu, ka cilvēkiem un arī pašai Salacai vajadzētu atgādināt tos laikus, kad upe no tuvākas un tālākas apkārtnes nesa uz jūru plostus. 

8

#8 Senais nēģu tacis

Nēģu tacis ir tradicionāls un unikāls zvejas veids, tomēr nēģu zveja pasaulē ir maz izplatīta, tāpēc to, ko Jūs variet ieraudzīt šeit, Latvijā, Salacgrīvā, iespējams, Jūs neredzēsiet nekur citur pasaulē.

9

#9 Salacgrīvas bāka

Salacgrīvas bāka atrodas Salacas labajā krastā ostas teritorijā. Celta 1925. gadā kā četrstūrains balts tornis ar sarkanu laternu. Bākas uguns augstums metros bija 8,4 m, bet virs jūras līmeņa 12,1m.  Bāku uzcēla ņemot vērā apstākli, ka daudzo sēkļu dēļ piekraste starp Salacgrīvu un Ainažiem bija visā Rīgas jūras līča piekrastē bīstamākais apgabals kuģošanai.

10

#10 Salacgrīvas osta

Salacgrīvas osta atrodas Rīgas jūras līča ZA malā Salacas upes grīvā, 100 km no Rīgas un 13 km no Latvijas un Igaunijas robežas. Salacgrīvas osta ir tālākā Latvijas ziemeļu osta.

11

#11 Salacgrīvas mols

1870. gadā Salacas grīvā no laukakmeņiem izbūvēja molu un padziļināja upes gultni, kas ļāva ostā līdzšinējo liellaivu vietā iebraukt arī kuģiem.

12

#12 Rīgas iela

Rīgas iela ir vienīgā bruģētā iela Salacgrīvā, un tai vienmēr bijusi svarīga loma miesta un pēc tam pilsētas sabiedriskajā un kultūras dzīvē. Tajā mājvietu bija atradušas visas sabiedriski nozīmīgas celtnes. Sākot ar tiltu un veikalu un beidzot ar miesta un pēc tam pilsētas pārvaldes ēku. Rīgas ielas nami un to likteņi iezīmē spilgtu lappusi Salacgrīvas vēsturē.